Меню сайту

Категорії розділу
Мої файли [4]

Наше опитування
Як вам здається, ваші батьки навчались краще за вас?
Всього відповідей: 5

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна

Реєстрація

Вхід
Вітаю Вас Гість | RSS


Біологія та психологія в школі


Субота, 28.06.2025, 05:45
Головна » Файли » Мої файли

Інтегрований урок
31.01.2016, 21:51

Пам'ять. Види пам’яті.
Пам'ять - це мідна дошка, покрита буквами, які час непомітно згладжує, якщо іноді не поновлювати їх різцем. Джон Локк
Мета уроку: розглянути процеси й види пам’яті; проаналізувати особливості організації пам’яті як умови успішності навчальної діяльності.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Форма уроку: лекція, практична частина.
Підготовка до уроку: виготовлення таблиць.
ХІД УРОКУ
Активізація опорних знань.
Вчитель біології проводить опитування на тему «Відділи та функції головного мозку».
Психолог. зараз я вам прочитаю набір слів. ви їх уважно прослухайте, можете повторити за мною; читаю двічі. Слова:

Олівець
Урок
Зошит
Тема
Пам'ять
Око
Школяр
Увага
Парта
Дошка

Зараз почнеться вивчення нового матеріалу, але ви не забувайте слова, які щойно почули. в кінці уроку перевіримо вашу довготривалу пам'ять. 
ІI. Організаційний момент. Мотиваційний аспект.
Вчитель біології. Сьогодні на уроці йтиметься про процес, який всім добре знайомий, – пам'ять. Ми часто говоримо: «Це потрібно запам’ятати», а в деяких випадках скаржимося: «У мене погана пам'ять». Що ж криється за цими словами? Як правильно керувати своєю пам’яттю? Про це ми й поговоримо сьогодні на уроці.
ІІІ. Основна частина уроку.
Вчитель біології. Знайомить учнів із визначеннями пам’яті, видами та властивостями пам’яті.
Пам'ять – здатність головного мозку тривалий час зберігати інформацію, отриману під час навчання, про певні події, реакції організму і при потребі відтворювати її.
Психолог. Пам'ять – форма психічного відображення реальності, що заклечається в закріпленні, зберіганні та в наступному відтворенні попереднього досвіду.
Ще стародавні греки встановили, що сутність пам’яті полягає у встановленні зв’язків між предметами та явищами. Ці зв’язки називали асоціаціями. Крім того, велике значення в житті людини має вміння встановлювати значеннєві зв’язки. вони являють собою ті самі асоціації, тільки більш складні. в їх основі лежить розуміння залежності одних явищ від інших. Так, якщо учень не зрозумів нового матеріалу, то він не розв’яже задачі.
Вчитель біології. Пам'ять – одна з основних властивостей нервової системи. У процесі створення пам’яті, нейрони синтезують більше нейропептидів і створюють між собою нові взаємозв’язки. Різні ділянки мозку відповідають за певні типи пам’яті. Наприклад: навички друкування або їзди на велосипеді – в моторній частині, сприйняття музики – в слуховій.
Пам'ять властива тваринам, які мають достатньо розвинену ЦНС, та людині. Протягом онтогенезу можливості пам’яті зростають як за обсягом, так і за складністю ситуацій, які запам’ятовуються по мірі дозрівання нейронів і мієлінізації нервових волокон.
Пам'ять досить складний процес. Процеси пам’яті починаються із запам’ятовування, тобто встановлення зв’язків між предметами та явищами. запам’ятовування буває:
мимовільним – інформація зам’ятовується сама по собі, без будь-яких зусиль;
довільне – потребує певних зусиль з боку людини.
Також розрізняють запам’ятовування механічне (полягає в постійному повторенні матеріалу, при чому часто це проходить без розуміння того матеріалу, що запам’ятовується) та значеннєве. Останнє це більш якісне запам’ятовування, але без механічно нам не обійтися: аби запам’ятати якесь правило або новий термін, необхідно його перш за все «визубрити».
Другий процес пам’яті – це зберігання. Зберігання вивченого матеріалу забезпечується: по-перше, свідомістю й міцністю запам’ятовування, а по-друге, повторенням. Розрізняють 2 види зберігання:
Короткочасна (динамічна)
Довготривала (статична)
Відтворення (впізнавання) – процес, в процесі якого відбувається актуалізація закріпленого раніше змісту, шляхом його вилучення з довготривалої пам’яті. Відтворення також може бути мимовільним (вгадування, мимовільне відтворення) та довільним (пригадування). Наприклад: учень стоячи біля дошки намагається пригадати необхідне для відповіді правило. Це який вид пригадування? Довільне. А якщо побачили на дошці приклад та впізнали в ньому те, що вчили минулого року, це … мимовільне.
Зараз ми з вами розглянемо види пам’яті. Це буде проходити в такій формі: ми розглядаємо вид пам’яті та на закріплення проводимо тест на визначення вашого виду пам’яті.
Значеннєва (словесно-логічна) – пригадуючи пояснення вчителя, бесіди, які ви з ним вели, обмін з однокласниками думками з якогось питання, людина користується пам’яттю на думки, виражені словами. Слід зазначити, що ця пам'ять ґрунтується на взаємодії двох сигнальних систем, за переважної ролі другої сигнальної системи.
Образна пам'ять – згадуючи літо, село, людина подумки уявляє образи предметів, які бачила, події, свідком яких була. до образної пам’яті належать зорові, слухові, рухові.
Емоційна пам'ять – якщо людина згадує радісну подію, що відбулася в її житті, і при цьому її охоплює почуття радості, то це прояв емоційної пам’яті.
Рухова (моторна)  пам'ять – проявляється в діяльності людини у формі завчених рухів, чимало з яких запам’яталися ще в ранньому дитинстві (ходіння, біг), а також промовляння звуків.
IV. Практична частина. Проводить психолог.
Зараз ми з вами пройдемо перевірку вашої короткочасної пам’яті.
Всі ми різні та сприймаємо та запам’ятовуємо матеріал по різному. З вчителем ви вже розглянули види пам’яті, а тепер ми визначимо, який же з них характерний для запам’ятовування у вас. Зараз покладіть ручки, сядьте рівненько та уважно слухайте.
Вид пам’яті, який ми з вами перевіримо це короткочасна образно-логічна. Перший тип пам’яті, який ми з вами визначимо це слухова пам'ять. Зараз я вам зачитаю 12 слів, ви при цьому уважно слухаєте та запам’ятовуєте. По моєму сигналу записуєте в зошити. Почнімо:

Гора
Голка
Троянда
Кішка
Годинник
Пальто
Книжка
Вікно
Пилка
Ложка
Нога
Глечик

Добре, давайте перевіримо.
Зараз з вами перевіримо зорову пам'ять. Я буду показувати вам картинки, ви не називаєте в голос, що там зображено. По моєму сигналу, хто що запам’ятав та побачив, той те й записує.

Стіл
Машина
Годинник
Зірка
Яблуко
Ліс
Пазл
Банан
Чашка
Стілець
Тостер
Стрілка

Добре, давайте перевіримо як ви впоралися.
Наступний та останній тип пам’яті, який ми перевіримо, це моторна пам'ять. Працювати будемо таким чином, я читаю слово, а ви в повітрі або пальцем водячи по парті записуєте їх, зверніть увагу, не ручкою і не на папері. Почнемо:

Лялька
Зима
Риба
Попіл
Фіалка
Сірник
Море
Сестра
Жук
Сніг
Земля
Космос

Давайте перевіримо. Далі дивіться: по якому типу у вас найбільший показник, такий тип пам’яті у вас переважає. Це означає, що при вивченні нового матеріалу вам перш за все потрібно опиратися на нього. Наприклад: у мене переважає зорова пам'ять, тому при вивченні нового матеріалу, мені необхідно його прочитати самій аби краще запам’ятати. В кого переважає моторна, тому необхідно записувати та нотувати матеріал. Та при слуховій пам’яті вам буде краще послухати уважно вчителя на уроці не відволікаючись та вдома повторити.
Пам’ятаєте на початку уроку я вам зачитувала 10 слів на довготривалу пам'ять. Зараз, хто скільки зможе, відтворіть на аркушах паперу, один в одного не списувати. Хто відтворив 9-10 слів, в того високий рівень розвитку довготривалої пам’яті, у кого 6-8 – середній, а в кого нижче, тому треба серйозно займатись розвитком пам’яті.
 Дякую за увагу, сподіваюся вам будуть корисні знання, що ви отримали сьогодні на уроці. 
V.  Домашнє завдання.
§ 45

Категорія: Мої файли | Додав: Reader09
Переглядів: 176 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт

Пошук

Друзі сайту
  • uCoz Community
  • uCoz Manual
  • Video Tutorials
  • Official Template Store
  • Best uCoz Websites

  • Copyright MyCorp © 2025 uCoz